۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

گردشگری سلامت ، ضامن سلامت گردشگری خواهد شد

تبیین حدود و اختیارات سازمان میراث ‌فرهنگی و وزرات بهداشت در حوزه گردشگری سلامت گامی نو در توسعه صنعت توریسم

دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت، از امضای توافق‌نامه ای فی مابین دو دستگاه سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری و وزارت بهداشت در حوزه گردشگری سلامت خبرداد.
امین حقیقت دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت با بیان اینکه ، حدود و اختیارات دو دستگاه با وجود این تفاهم نامه مشخص گردیده ،افزود: با امضای این توافق‌نامه از مداخله غیرتخصصی در وظایف تخصصی دستگاه‌ها جلوگیری و گردشگری سلامت به شکل کاملا برنامه‌ریزی شده‌ در تمام کشور در دستور کار قرارگرفته و سامان‌دهی خواهد شد.
حقیقت افزود: براساس این توافق‌نامه، تمام فعالیت‌های گردشگری، شامل بازاریابی، تبلیغات، حضور در نمایشگاه‌ها، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، همایش‌ها و سمینارهای مرتبط با گردشگری سلامت، حمل و نقل، اخذ ویزا ، اقامت، برگزاری تورهای ایرانگردی و بازدید از اماکن تاریخی، فرهنگی، طبیعی، مذهبی، راهنمای گردشگری و تمام خدمات مرتبط در اختیار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری خواهد بود.
دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت اضافه کرد: تمام دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری که مجوز فعالیت دارند به عنوان بازوان اجرایی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌توانند در این حوزه فعالیت داشته باشند.
وی اظهار داشت: مراحل تشخیص و درمان گردشگران سلامت هم براساس این توافق‌نامه بر عهده وزارت بهداشت است، آیین‌نامه این فرآیند در وزارتخانه تهیه و به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور ابلاغ خواهد شد.

حقیقت تاکید کرد: براساس آنچه در این توافق‌نامه مورد توجه قرار گرفته، مسئولیت گردشگر سلامت از مبدا تا بیمارستان با سازمان میراث‌فرهنگی خواهد بود و در بیمارستان و گذراندن پروسه درمان، وزارت بهداشت مسئولیت و وظیفه خود را در قبال گردشگر سلامت انجام می‌دهد.

دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت در پایان گفت: «سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و وزارت بهداشت بر هم‌افزایی و همکاری برای توسعه گردشگری سلامت در کشور تاکید دارند.»